Vánoční zvyky

16. března 2008 v 19:58 | Peťulka<3 |  >|< SMSky >|<
Lidové zvyky a pověry
Štědrý den býval podle lidové víry nejvhodnějším dnem pro provádění různých lidových zvyků. Ty by se daly rozdělit do tří skupin: zákazy, věštění budoucnosti a pověry k zajištění plodnosti a hojnosti.
Zákazy
Nejčastěji se zákazy vázaly k svátku sv. Lucie, ke Štědrému dni, ke dni Mláďátek a Tří králů. Některé z nich prokazují zjevnou souvislost s uctíváním duší zemřelých. Zákaz zametat během Štědrého večera vycházel z přesvědčení, že zametáním by mohly být zraněny duše zemřelých předků, které by se později mohly mstít. Stejný důvod měl i zákaz zvedání spadlých předmětů, bílení stěn, mletí obilí, tlučení plodin, vylévání vody na dvůr, prudké vstávání od stolu (přetrvalo do dnešních dnů) a vynášení popela. Zákazy některých pracovních činností - například předení, navíjení, tkaní, pletení, vázání, šití, mlácení - měly také původ v obavách z ublížení zemřelým duším. Pomstou by byla neúroda lnu, konopí či obilí. Na Mláďátka (28. 12.) se nesmělo prát, protože by byly pradleny celý rok ucourané, taktéž i dobytek a ještě by i kulhal. Také se věřilo, že se pere v krvi zavražděných neviňátek a matka by i se svými dětmi byla nešťastná. Šít se nesmělo, protože by se vypíchaly dětem oči a kdyby hospodyně vstala od štědrovečerní večeře, neseděly by slepice na vejcích. Štědrý den byl vůbec velmi svázán nejrůznějšími zákazy - nesmělo se nic kupovat, prodávat, půjčovat, kýchat nebo sedět naproti dvěřím. Nikdo na sebe nechtěl přivolat neštěstí, pohromu, neúrodu nebo zlobu duchů.
Věštění osudu
Věštění osudu vždy lidi přitahovalo. Zdánlivě mrtvá větvička v teple a vodě obrazila a nasadila květy. Větvičce se říká "barborka", protože by měla být uříznuta v den svátku sv. Barbory. Většinou pochází z ovocného stromu. Někdy jich děvčata uřízla víc a pojmenovala je jmény chlapců a ta, která vykvetla nejdříve, měla symbolizovat budoucího ženicha. Šance na vdávání v sobě nesly i jiné pověry - třesení keřem či plotem mělo odhalit, ze kterého směru bude ženich pocházet. Říkalo se při tom: "Třesu, třesu tímto plotem, všeci svatí mým životem. Kde je můj milý dnes, ať mně tam zaštěkne pes." Jiné věštby se týkaly jednotlivých členů rodiny. Ze skořápkových lodiček se svíčkami, které se pokládaly na vodu, se věštilo, jak se majiteli loďky povede příští rok - podle chování lodičky na vodě, podle zhasnutí svíčky a cesty k druhému břehu. Lití olova - do vody se lilo rozžhavené olovo a ze vzniklého ztuhlého tvaru se věštily události pro další rok. Dodnes lidé po večeři rozkrajují jablka a podle tvaru jaderníku odhadují osud. Pokud má jaderník podobu kříže, má přijít nemoc či dokonce smrt, hvězda přináší štěstí, majetek.
Zajištění plodnosti a hojnosti
Ze štědrovečerní večeře se do země a pod stromy zakopávaly jako obětiny zbytky jídla. Nezapomínalo se ani na domácí zvířata - krávy dostávaly pečivo z mouky, petržele, šípkových plodů a zbytků z máselnice, aby dobře dojily. Na včelí úl hospodář zaklepal, aby se včely dožily jara. Drůběž nepřišla zkrátka - slepice dostávaly směs pšenice, hrachu a ječmene, aby dobře nesly. Kohoutovi a houserovi se dával česnek, aby byli odvážní a zdraví.
Ráno se lidé chodili umýt k potoku či ke studni, aby byli celý rok zdraví. Také vykuřování kadidlem v kostele a následné pálení františků doma jsou očistné rituály. Zvyků, pověr a pranostik je tolik, že ani není možné, je zde všechny zmínit.

Vánoce jsou spolu spolu s Velikonocemi jedním ze dvou hlavních svátků v křesťanském církevním roce. Jejich základem je biblický příběh o zrození Spasitele Ježíše Krista a oslava této události. Už samotné pojmenování Vánoce ukazuje na větší počet posvátných nocí. V povědomí mají však lidé v dnešní době s tímto svátkem spojeny pouze tři dny - Štědrý den (24. 12.), o kterém jsme se už zmínili, Boží hod vánoční (25. 12.) a svátek sv. Štěpána (26. 12.). 25. a 26. prosinec jsou opět velmi slavnostní dny, které se nesou ve znamení rodinných návštěv, slavnostních obědů a večeří. Obvykle se podává typicky český pokrm pečená husa se zelím a knedlíky nebo kachna, popř. krůta. Bývá rovněž zvykem v tuto dobu zajít do některého z kostelů, ve kterých jsou již od Štědrého dne vystaveny jesličky.
Krájení jablka
Po štědrovečerní večeři rozpulte nožem jablko kolmo na osu, napříč. Záleží na tom, jaké seskupení jadérek má vnitřní část. Pokud je ve tvaru pěti nebo vícecípé hvězdy, sejdete se všichni za rok ve zdraví. Jestliže však jadérka zobrazují tvar kříže, znamená to, že někdo z přítomných těžce onemocní, či dokonce zemře. Pro lepší pocit se snažte vybírat velká jablka!

Pouštění lodiček

Potřebujete skořípky od vlašských ořechů. Do prázdné poloviny nakapejte vosk a připevněte malou svíčku kterou zapalte. ,,Lodičku" dejte do umyvadla s vodou. Komu se nepotopí, toho čeká dlouhý a šťastný život.
Jmelí - symbol štěstí, zdraví a úspěchu
Tato zelená rostlina je již od středověku považována za magickou. jedním z důvodů je, že roste vysoko v korunách stromů a je obrácena k nebi.
Plody jmelí jsou bílé a podobají se perlám. Dozrávají právě v prosinci. Jelikož bylo považováno za tajemné, zavěšovalo se do domů, aby bránilo vstupu čarodějnicím a zlým duchům.
Políbení pod zavěšeným jmelím v období od Vánoc po Nový rok by vám mělo zajistit vzájemnou lásku.
Jmelí koupíte pozlacené či přírodní.
Lití olova
Nad plamenem rozžhavte kousek olova a nechte roztát. Tekoucí kov pak nalijte do nádoby s vodou. Z odlitku můžete věštit událost pro další rok. Např. pokud uvidíte dva kruhy, čeká vás svatba. Naopak porušené dva kruhy znamenají rozchod.
Štědrovečerní večeře
Na štědrá den od rána až do večera by se měl dodržet přísný půst. kdo to vydrží, uvidí podle pověry zlaté prasátko.
Měl by být také připraven talíř navíc pro náhodného hosta.
Pod každý talíř se dávají kapří šupiny, které mají přinést dostatek peněz po celý rok.
K večeři se zasedá, až vyjde první hvězda.
Střevíc
Tento zvyk je typický pro mladá děvčata, která se v den Štědrého večera pokouší zjistit, zda se v následujícím roce provdají. Svobodné dívky si stoupnou zády ke dveřím a přes rameno hodí střevícem. Dopadne.li patou ke dveřím, zůstanou doma. jestliže však špička bude směřovat ven ze dveří, tak se dotyčná dívka do roka provdá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Ktéré svátky máš radši?

Vánoce 58.3% (7)
Velikonoce 33.3% (4)
Je to fuk,hlavně když je volno 8.3% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama